I Międzynarodowe Forum Eksperckie POLSKA-UKRAINA Nowe wyzwania edukacyjne i kulturalne

29 listopada 2022 roku odbyło się I Międzynarodowe Forum Eksperckie „Polska-Ukraina: nowe wyzwania edukacyjne i kulturalne”. Głównym celem Forum była dyskusja na temat sytuacji edukacyjnej i kulturowej ukraińskich migrantów przymusowych w Polsce, przede wszystkim w kontekście wspierania języka ukraińskiego oraz zachowania więzi edukacyjnej i kulturowej dzieci ukraińskich z ojczyzną. Organizatorami Forum byli: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Kijowski im. Borysa Grinczenki oraz FIM – Fundacja Inicjatyw Międzykulturowych. Forum odbyło się w trybie offline i online (Kraków-Kijów). W dyskusji wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji naukowych, społecznych oraz administracji publicznej z Ukrainy oraz Polski. Debata dotyczyła takich zagadnień jak: polityka językowa Ukrainy; sytuacja mniejszości etnicznych w Polsce oraz problemy edukacji dzieci, młodzieży i studentów z Ukrainy.

II Międzynarodowe Forum Eksperckie POLSKA-UKRAINA-NIEMCY Nowe wyzwania edukacyjne i kulturowe

22 maja 2023 roku odbyło się II Międzynarodowe Forum Eksperckie „Polska-Ukraina-Niemcy: nowe wyzwania edukacyjne i kulturowe”.

Forum poświęcone było potrzebom edukacyjnym i kulturowym przymusowych migrantów z Ukrainy w Polsce oraz w Niemczech. Podczas obrad omówiona została aktualna sytuacja mniejszości etnicznych w Polsce i Niemczech, a także problemy edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych z Krakowa oraz Berlina, przedstawiciele placówek dyplomatycznych Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, a także instytucji naukowych w Ukrainie, Polsce oraz Niemczech. Wśród ekspertów znaleźli się między innymi: prof. W. T. Miodunka, prof. J. Cieszyńska-Rożek, prof. M. Pamuła-Behrens, prof. A. Seretny, prof. A. Żurek, prof. A. Krawczuk, prof. M. Błasiak-Tytuła, prof. Z. Orłowska-Popek, prof. J. Rokita-Jaśkow, prof. P. Długosz, dr Olha Shevchuk-Kliuzheva oraz dr P. Levchuk. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostały rezultaty projektu polski.info, w ramach którego powstała darmowa wielojęzyczna platforma online do nauki języka polskiego z wiedzą o kulturze i życiu codziennym w Polsce. W panelu poświęconym nauczaniu języka polskiego jako obcego/drugiego wystąpili między innymi: dr A. Jasińska, dr D. Izdebska-Długosz oraz dr A. Prizel-Kania.